ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Повеќе лица загинаа во сообраќајна несреќа откако камион удри во погребна поворка во Кина

Деветнаесет лица загинаа, а дваесет се повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера во источната кинеска провинција Џиангси, објавија државните медиуми.

Повредените биле испратени во болница, објави државната телевизија CCTV, цитирајќи ги локалните власти.

Несреќата се случила непосредно пред еден часот по полноќ во округот Нанчанг, а причината е „под длабинска истрага“, пренесе Гардијан.

Кинеските медиуми објавија дека несреќата се случила кога камион удрил во погребна поворка. Во нив удри камион, се вели во извештајот, а повеќето од загинатите и повредените биле присутни на погребот.

„Камионот ненадејно удрил во задниот дел од линијата, пробивајќи ја групата пред конечно да стигне до погребната кола“, изјавил локален жител по име Гонг, чија сопруга загинала во несреќата.

Несреќата се случи кога Кина го започна 40-дневниот период на лунарно новогодишно патување, во кое се очекува милиони луѓе да бидат во движење, и ги укина барањата за карантин за Ковид за патниците кои влегуваат во земјата.

Овој лунарен новогодишен државен празник, кој официјално започнува од 21 јануари, ќе биде прв од 2020 година без ограничувања за патување во земјата.

„Видливоста на возењето е слаба, има слаба видливост, што лесно може да предизвика сообраќајни несреќи. Ве молиме, обрнете внимание на светлата за магла.

Забавете, возете внимателно, држете безбедно растојание од автомобилот напред, избегнувајте пешаци, не менувајте лента и претекнувај“, се вели во соопштението на сообраќајната полиција на округот Нанчанг.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде