Најнова вест: Утрово регистриран земјотрес во Македонија

Најнова вест: Утрово регистриран земјотрес во Македонија

Утрово во Македонија е регистриран земјотрес со јачина од 2,4 степени според Рихтер.

Епицентарот се наоѓа 8 км северозападно од Берово, на длабочина од 2 километри.

Повеќе детали се најавени за подоцна.

Да потсетиме, земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во морето, во близина на брегот на Крим,

а епицентарот се наоѓал на 59 километри од Севастопол, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Според извештаите, земјотресот се случил во 5:42 часот по московско време во морето јужно од Севастопол, на длабочина од 10 километри.

Крим е нормално кревка област, а во последните 100 години таму се забележани голем број земјотреси со јачина од пет до седум степени според Рихтеровата скала.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде