Ужасни сцени од Балтимор: Се сруши голем мост, возилата паѓаа во река

Во американскиот град Балтимор се урна голем мост откако во него удри товарен брод. На видеото се гледа како голем дел од мостот Френсис Скот Ки, долг 2,6 километри, паѓа во вода по падот.

На социјалната мрежа X, порано Твитер, се појави видео на кое се гледа како брод удира во мостот Френсис Скот Ки во Балтимор, Мериленд, кој ја преминува реката Патапско.

На видеото се гледа моментот кога бродот удрил, по што се урнал целиот брод. Може да се слушаат коментарите на очевидците кои се шокирани од глетката.

Началникот Кевин Картрајт, директор за комуникации на противпожарната служба во Балтимор, изјави за Би-Би-Си дека „дури седум лица и неколку возила“ паднале во реката.

Тој додаде дека мостот бил погоден од „голем брод“ поради што се урнал во реката Патапско.

Сега е во тек спасувачка операција од повеќе агенции, предводена од противпожарната служба, во соработка со американската крајбрежна стража и други агенции во Мериленд.

Тоа е голем товарен брод кој се користи за транспорт на контејнери, вообичаено е да го содржат светскиот сув товар.

Одделот за транспорт во Мериленд потврди дека сите ленти се затворени во двете насоки поради „инцидент“ на мостот.

Мостот Френсис Скот Ки е долг околу два и пол километри.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде