Еве зошто ѝ е одземен телефонот на мајката на Данка! Поранешниот шеф на УКП откри што точно проверува полицијата

Поранешниот началник на Управата за криминалистичка полиција, Миле Новаковиќ откри зошто и бил одземен телефонот на мајката на исчезнатата Данка.

Девојчето Данка Илиќ (2) исчезна во вторникот околу 13 часот во населбата Бањско поле кај Бор. Во текот на ноќта и денеска повеќе од 1.000 граѓани, доброволци, полицајци, пожарникари и припадници на Жандармеријата ја бараа низ трње, кал и грмушки. Според последните информации, од мајката е земен мобилен телефон и испратен на вештачење.

Поранешниот началник на Управата за криминалистичка полиција, полковник Миле Новаковиќ за „Блиц“ вели дека тоа што полицијата ги истражува постапките на сите членови на семејството, вклучително и мајката и таткото, кои биле на полиграфски преглед, не значи дека тие се виновни за било што.

„Ќе се следи каква била комуникацијата (на членовите на семејството) во последниот период, со кого и кога разменувале пораки и повици. Ќе се проверуваат и сметките на социјалните мрежи, имејл адресите, кои веб страници ги посетиле“, вели Новаковиќ. .

Треба уште еднаш да се нагласи дека ваквата насока на истрага во никој случај не значи дека за исчезнувањето на Данка е виновен некој од пошироката средина на семејството, соседите и пријателите. Напротив, нивните приватни контакти можат да и помогнат на истрагата, на пример, да ја открие улогата на трето лице во кое сега никој не се сомнева.

„Сето ова се прави со цел да се најде трага која би можела да помогне во пронаоѓањето на детето. Посебно ќе се внимава какви познанства имаат членовите на семејството во Србија и во странство, ќе се истражат патувањата… Мораме да навлезете во мали детали, бидејќи сега се обидуваат да откријат дали истрагата води во друга насока“, вели Новаковиќ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде