Невидено невреме беснее во регионот – издадено предупредување!

Поради силно невреме на островот Крк, пожарникарите извршиле 23 интервенции во текот на ноќта и претпладнето, дознава во петокот од командирот на Јавната противпожарна станица Крк, Горан Грубишиќ, а поради обилните врнежи од дожд во другите делови на Хрватска, издадено е портокалово предупредување.

Хрватска во текот на ноќта од четврток кон петок ја зафати силен дожд во речиси сите делови на земјата, придружени со грмежи, поради што денеска е издадено портокалово предупредување за дури пет региони. Станува збор за цела континентална Хрватска, Истра и Кварнер.

Крк под вода

На Крк, интервенциите во повеќето случаи вклучуваа испумпување на вода од поплавените згради, во два наврати беа отстранети одрони и камења од коловозот, а пожарникарите помогнаа да се извлечат две возила заглавени во водата, рече Грубишиќ.

Интервенциите главно се вршеа на подрачјето на градот Крк. Во моментов најтешка е состојбата во областа Кимпи кај Крк, каде подземните води постојано го поплавуваат подрачјето, па пожарникарите се обидуваат да го одржат нивото на водата со пумпање.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде