Тажна вест: Почина познатиот актер – беше еден од најомилените на Македонците

Актерот Вилијам Расел почина на 100-годишна возраст.

Оваа вест ја потврдија и за The Guardian, а како што беше кажано, актерот починал на 3 јуни.

Роден е на 19 ноември 1924 година како Вилијам Расел Енох и бил успешен британски актер.

Јавноста најдобро го памети по улогата на Иан Честертон во научно-фантастичната серија „Doctor Who“, која и Македонците ја обожаваа.

Оваа улога ја повтори во 2022 година, дури 57 години откако неговиот лик последен пат се појави во оваа серија. Привлече големо внимание кај гледачите.

Расел глумеше и во „На пат“, „Голема шанса“, „Големото бегство“, „Терор“, „Супермен“, „Робин од Шервуд“ и други.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде