Вечерва шокантен потег на Макрон: По изборните резултати веднаш го распушти Парламентот

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека го распушта парламентот и бара нови избори по успехот на екстремно десничарскиот Национален митинг на изборите за Европскиот парламент.

Макрон повика на вонредни парламентарни избори да се одржат на 30 јуни, додека вториот круг би можел да се одржи на 7 јули.

– Вечерва го распуштам Националното собрание и наскоро ќе потпишам указ за нови парламентарни избори, чиј прв круг ќе се одржи на 30 јуни, а вториот на 7 јули – рече Макрон.

Европскиот парламент вечерва ја објави првата оценка за резултатите од гласањето во Франција, каде Националното собрание предводено од Џордан Бардел и Мари Ле Пен освои 31,5 отсто од гласовите.

Ренесансната партија на Емануел Макрон освои двојно повеќе гласови, односно 15,2 отсто, а социјалистите помалку од 14 отсто.

Шефот на партијата Национален собир, Џордан Бардел, по прогласувањето на победата побара нови парламентарни избори.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде