Силно невреме пустоши низ Србија, паѓаше град со големина на тенисако топче – невремето се движи кон Македонија

Од утрово Републичкиот хидрометеоролошки завод издаде предупредување за силно невреме, а облачноста се префрли на северозапад и запад и во моментов е над реони Златибор и Моравица. На социјалните мрежи веќе се шират фотографии од последиците од невремето.

Како што може да се види на фотографиите објавени на страницата на Инстаграм на 192.rs, падна градот во Пожега и Чачак.

Парчињата од градот се многу големи, а некои имаат неверојатна форма.

„Во делови на Чачак од најсилниот облак денеска се забележани големи зрнца град! Невремето се движи од околината на Краљево кон исток и североисток. Во тесна зона можни се урагански ветрови и град со пречник до 10 сантиметри од ова невреме во следните часови како што невремето продолжува отиде понатаму кон Бугарија“, пишува Хаилц Србија.

На планината Јелица наврна големо количество дожд, а видливоста беше намалена.

За невремето информираше и Славчо Попоски кој објави дека се движи кон Македонија.

Силно невреме го зафати Чачак во соседна Србија, паѓаше град со големина на тенисако топче, невремето се движи кон Македонија и кај нас ќе пристигне во текот на утрешната ноќ кон петок, како и во петок, објави Попоски.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде