Почина познатата музичка ѕвезда: Неговата песна ја знаат сите љубители на фудбалот

Музичката ѕвезда од деведесеттите години, Дарио Џи, почина на 53-годишна возраст. На пејачот, чие вистинско име му е Пол Спенсер, пред една година му бил дијагностициран рак.

– Со голема тага ве известуваме дека денеска почина нашиот сакан Пол Спенсер. Тој беше позитивен до крајот, но повеќе не можеше да ја води оваа битка – изјави неговото семејство.

Како што наведуваат, Пол зад себе оставил прекрасно музичко наследство и сеќавање на многу прекрасни моменти.

– Ќе им недостига на сите што го сакаа. Блескај сјајно, наша ѕвездо – заклучиле на крајот.

Дарио Џи првично беше дуо формирано од Пол и Скот Росер, кои се запознале додека студирале музика во Манчестер во деведесеттите години.

Бендот го доби своето единствено име по тогашниот менаџер на Кру Александар ЕфСи Дарио Гради. Тие поставија мало студио во куќата на Пол и подоцна додадоа трет член и Стивен Спенсер се приклучи на групата.

Во 1997 година, тие освоија злато со „Sunchyme“, летната танцова химна што ја освои британската нација, а која е направена врз основа на пример од мелодијата на Академијата на соништата. По „Sunchyme“ дојде и хитот „Carnaval De Paris“, кој стана неофицијална химна на Светското првенство во Франција во 1998 година, каде Англија испадна во осминафиналето – песната беше повторно објавена во пресрет на Светското првенство во 2002 година.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде