Љубчо Георгиевски: Ја формиравме ВМРО-ДПМНЕ со главна цел да ја растуриме Југославија

Вчера се одбележаа 34 години од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ. По тој повод се огласи првиот претседател на партијата, која ја формираше, Љубчо Геогриевски.

„На денешен ден 1990 година ја формиравме ВМРО-ДПМНЕ со главна цел да ја растуриме Југославија и да формираме самостојна Македонија!

Се боревме против 17 други партии кои сакаа да ја спасат Југословија.

За жал денес истата партија е главен носител на југословенството“, напиша тој на Фејсбук.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде