Страотни сцени: Силно невреме ја погоди Грција (ВИДЕО)

Дожд и силно невреме ја погодија Грција, а последиците од лошото време веќе се манифестираа на северот на Атика и областите на централна Грција и Самотракија.

Во голем број случаи веќе имало поплави, додека громови предизвикале пожари, поради што пожарникарите имале полни раце работа. Мрежата на Националната опсерваторија на Атина забележала над 400 удари од гром во рок од два часа.

Дождот со послаб интензитет продолжува да врне, а претходно обилни дождови наврнаа во Дионисос, Агиос Стефанос и Спата. Пороен дожд во попладневните часови наврна и во Елефсина.

Попладнево лошо време го зафати и подрачјето на Пелопонез.

Вчера комисијата за проценка на ризици одржа итен состанок, а се состана и координаторот за Цивилна заштита, кој ги разгледа опасните временски појави.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде