Страшни детали: Вујкото е осомничен за убиството на младата Василики

Објавени се нови детали за убиството на девојчето (11) од Грција. За смртта на Василики осомничен е нејзиниот вујко.

Василики Николопулу (11) исчезнала во неделата вечерта во 21 часот и 10 минути, а вчера била пронајдена мртва, прободена со нож во вратот.

– Ја однесов на нива и ја убив со шрафцигер, наводно рекол вујкото на осомничениот по неговото апсење.

Девојчето е пронајдено мртво во месноста Илија, а според локалните медиуми, вујкото иако го признал убиството, не навел мотив.

Откриено е дека вујкото вчера наутро отишол да ги утеши родителите на убиеното девојче, додека тие се уште верувале дека е киднапирана. Покрај тоа, тој сподели апел и килибарна тревога на социјалните мрежи по нејзиното исчезнување.

Исчезнувањето на малата Василики родителите го пријавиле во полиција во понеделникот околу 3 часот по полноќ. Полицијата веднаш ги прегледала безбедносните камери кои снимиле како девојката влегува во автомобил. Набрзо било утврдено дека се работи за автомобилот на нејзиниот вујко, кој во 2017 година бил уапсен поради силување на 14-годишно девојче.

Во 2020 година тој беше осуден на девет години затвор, но казната му била укината и бил ослободен со обврска редовно да се јавува во полициска станица.

Вчера веднаш бил уапсен и одведен на распит. Тој со часови тврдел дека нема никаква врска со исчезнувањето на Василики, но набрзо бил фатен во лага. На крајот признал дека ја убил својата мала братучетка така што ја прободел со шрафцигер во вратот. На крајот ги одвел инспекторите до местото каде што го фрлил телото на малото девојче.

Не се знае дали детето било малтретирано пред смртта, а оружјето со кое е извршено убиството се уште не е пронајдено.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде