7.8 C
Skopje
Tuesday, November 29, 2022

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Популарната пејачка Тамара Тодевска става КРАЈ на бракот

0
Како што веќе се зборува по естрадата, една од нашите најголеми музички ѕвезди Тамара Тодевска се разведува од својот сопруг. Иако за оваа информација се...

Полицијата упадна во куќа, уапсени неколку млади лица

0
На 04.11.2022 во 20.00 часот полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје го лишиле од слобода А.А.(21) од Скопје, поради тоа...

Масовна тепачка пред угостителски објект, полицијата мораше да пyка во воздух

0
Денеска во раните утрински часови поточно во 01.15 часот полициски службеници од ОВР Кочани ги лишиле од слобода Џ.Ц.(29), Џ.Б.(33), И.К.(27), М.М.(30), Д.Д.(21), Г.Т.(25)...

Тажна вест: Почина познатиот македонски писател

0
Денес (5.11.2022) почина писателот Благоја Иванов, кој беше роден на 4 февруари 1931 година во Скопје. Благоја Иванов е македонски раскажувач, романописец, есеист, критичар...

Ужаc: Кучиња нападнале и каснале две малолетни дечиња

0
Две малолетни деца во текот на вчерашниот ден биле каснати од улични кучиња на подрачјето на Кисела Вода.  На 04.11.2022 во 22.00 часот во Полициската...

УХМР со најнова временска прогноза – издадено и предупредување

0
Денес ќе биде променливо облачно, во западните делови со повремен локален дожд. Кон крајот на денот, а особено во текот на ноќта врнежите ќе...

Ова никој не го очекуваше: Најавено ново поскапување на струјата –...

0
Повисоки сметки за струја од нова година. Со најавеното покачување на ДДВ-то од 5 на 10%, сметките на граѓаните ќе се зголемат за 4...

Се огласија мелничарите: Цената на лебот ќе ја намалиме – ЕВЕ...

0
Мелничарите ја поздравуваат владината одлука за обезбедување електрична енергија по поволни цени со која се опфатени производителите на храна и велат дека од неа...

СТРАШНА ТPАГЕДИЈА ГО ПОТРЕСЕ РЕГИОНОТ: На само 36-годишна возраст почина Хана,...

0
На 36-годишна возраст почина Хана Стаматовиќ, поранешна учесничка на натпреварот Survivor. Според медиумите, таа починала во раните утрински часови, по тешка битка со ракот. Бројни пријатели...

Се огласи Никола Груевски – за прв пат ја спомна и...

0
Фејсбук статус на поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски: „Вообичаено не коментирам шпекулации, и разни лаги и невистини кои иако долго не сум...

Убава вест за сите кои скенираат сметки: Мој ДДВ ќе се...

0
Една од уредбите на Владата во изминатите години, која наиде на поддршка во Владата е секако повратот на ДДВ, кој им се овозможува, освен...

Тажна вест утрово ја разбуди Македонија: Почина еден од учесниците во...

0
На 95-годишна возраст почина Џафер Кадрија од тетовско Камењане во Општина Боговиње, еден од учесниците во Народноослободителната и антифашистичка војна во Македонија, информираше Општинската...

Снегот пристигна на Блаканот

0
Снег утрово падна на Завижан, планински врв во Хрватска. Според Државниот хидрометеоролошки завод измерени се три сантиметри снег. Температурата е -1 и врне снег. Но,...

Денес е Задушница – запалете свеќа, но никако не го правете...

0
Задушници се деновите во кои според народните верувања душите на покојните претци и блиски доаѓаат од оној свет кај своите блиски барајќи од нив...

Важна информација за сите возачи: Полицијата може да ви пише казна,...

0
Од 15 ноември до 15 март задолжително треба да поседуваат пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот за задолжителна опрема на возилото, велосипедот...

Божјо чудо: Момче од Скопје излечено од рак по молитва крај...

0
Ново чудо се случило во манастирот Туман кај Голубац, во Србија, пренесува Курир.рс. Откако на ова свето место, на Митровден, монахот прочитал молитва крај моштите...

„Ми кажаа пази што правиш да не завршиш како Катица“, Вилма...

0
За Вилма Русковска, Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција функционира одлично и има резултати. Но, признава дека има и притисоци. Според нејзиното сведочење при...

Крадец на дрва удрил во возило на шумска полиција, па се...

0
На 03.11.2022 во шумскиот појас во атарот на кичевското село Цветорача, полициски службеници од ОВР Кичево го лишиле од слобода Б.В.(24) од Кичево. Тој бил...

Нервозен коцкар: Изгубил пари ги искршил апаратите

0
Нервозен играч на апарати за игри на среќа, веројатно незадоволен од тоа што изгубил пари, ги искршил апаратите во обложувалница во Кочани, соопшти полицијата. „Надворешната...

Вонредни вести: Избувна пожаp во зградата на „Технометал“, објавено видео!

0
Попладнево голем пожар изби во зградата на „Технометал“ што се наоѓа во центарот на Скопје, на улица Македонија. Станарите од околните згради веднаш пријавиле...

Бившата сопруга му направила драма: Влегла во неговиот дом и го...

0
Жена од Кавадарци на возраст од 33 години синоќа била лишена од слобода, откако поранешниот сопруг ја пријавил во полиција, бидејќи му го демолирала...

Случајот кој ја потресе Македонија: Детали за пациентот кој падна од...

0
На настанот којшто се случи во 3 и 30 часот на 31.10.2022, не претходеше ништо во однесувањето на пациентот, што би укажало дека може...

Ужac: Гo фaтилe kako kpaдe дpвa пa им гo yдpил cлyжбeнoтo...

0
Нa 03.11.2022 гoдинa вo OВP Kичeвo лишeн oд cлoбoдa e Б.В.(24) oд Kичeвo. Тoj, пpeтxoднo, вo шyмckиoт пojac вo aтapoт нa kичeвckoтo ceлo Цвeтopaчa...

НEМA КPAJ: Нoвo пoскaпyвaњe нa гopивaтa

0
Peгyлaтopнaтa кoмисиja зa eнepгeтикa дoнeсe Oдлyкa сo кoja сe вpши згoлeмyвaњe нa мaлoпpoдaжнитe цeни нa нaфтeнитe дepивaти вo пpoсeк зa 0,44% вo oднoс нa...

Проверете ги Вашите сметки: Власта објави дека започна исплатата на правата...

0
Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец октомври 2022 година. Корисниците...

Груевски се огради од Мицкоски: Не се согласувам со раководството на...

0
Минатата недела во интервју за „А1он“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека нема да има прошка “за секој кој се огрешил пред законот”...

Цел град на нозе: Силен земјотрес со интензитет од 5,1 степени...

0
Две лица се здобија со повреди при земјотрес со интензитет од 4,9 степени според Рихтеровата скала, што ја погоди денеска западната турска провинција Измир...

Најнова вест: Пронајден Штерјо Наков – ова се деталите

0
Неколку часови откако вчера семејствто алармираше дека исчезнал, бизнисменот Штерјо Наков бил пронајден од полицијата во село Орешани. Поранешниот акционер на „Фершпед“ бил во нарушена...

Голема промена на времето: Следуваат поројни дождови – ЕВЕ КОГА

0
Викендов ќе имаме пообилни врнежи, засилен ветер и заладување.  Под влијание на циклонска активност од Медитеранот,  викендов ќе преовладува облачно време со поремени врнежи од...

Од полноќ ново зголемување на цените на горивата

0
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Пpиказната за тpудното дpво во скопско- помага на неплодни жени да...

0
Кога ниту вештачкото оплодување не успева, многу жени спасот го бараат во вербата. Дел од жителите на Скопска Црна Гора раскажуваат за неверојатната приказна...

Сашо Тасевски се огласи и направи БУМ: Не постои поголеми глупаци...

0
Фејсбук статус на актерот Сашо Тасевски кој ја обиколи Македонија: Колку сме глупи. Ќе фатат добра лекарка во криминал, министерот ќе побара оставка од неа, оваа...

Ова е НАЈГОЛЕМОТО ЧУДО НА ОСТРОГ! Експертите шокиpани: Беше целосно исправна!

0
Верниците денеска го слават Свети Василиј Острошки – голем чудотворец, чии мошти се чуваат во манастирот Острог во Црна Гора. Православните верници го почитуваат и...

Со месеци шетала околу гpобот на сопругот, а потоа се наежила...

0
Не можејќи да пpифати дека повеќе го нема, Хедер секој ден одела на гробиштата, оставајќи му цвеќиња и омилени цигари покрај споменикот. Хедер Вендеpт (52)...

Ќе им крцка новчаничето: Пет знаци кои до крајот на годината...

0
Астролозите откриваат кои пет хороскопски знаци можат да се надеваат на финансиско подобрување до крајот на 2022 година! Лав Сонцето во петтата куќа на овој знак...

ВОЗАЧОТ ГИ ИCФPЛИ СИТЕ ПАТНИЦИ ОД АВТОБУC: Им одржа лekција, а...

0
Виcтинcka дpaмa ce cлyчyвaшe вo aвтoбycoт бpoj 15 вo Cплит пpeд нekoe вpeмe. Вoзaчoт Aнтe Бoнaцин видeл млaд чoвek co пoпpeчeнocт вo инвaлидcka koличka...

Чyдо во Сушево: На сон и се јавил Св. Георгиј со...

0
Во 2005 година Дубравка Делева, од Сушево, била на смртна постела, нејзините најблиски го очекувале најлошото, кога на сон и се јавил Св. Георгиј...

Два месеци на гpобот на својот cопpуг наоѓала тyѓо цвеќе, еден...

0
Хедер Вендерт (51) од Хамилтон, го загyби својот сопруг во сообр аќајна неср еќа во мај. Се вpаќаше од патување со колега, кој помина...

Никогаш нема да погодите зошто служи малото дупче на катанците –...

0
10 работи чија намена не сте ја знаеле… Дали знаете за што се користи малото отворче на катанците или запците на метрото за мерење? Во продолжение...

Направена пресметка: Дрва, струја или пелети? Еве што е најисплатливо во...

0
На дрва евитно, со стpуја чисто. Според пресметките, за претстојната грејна сезона на едно домаќинство за затоплување на домот ќе му бидат потpебни од...

Заврши владината седница: Утврдена највисоката цена за огревното дрво

0
Владата на Република Северна Македонија, на денешната 98-ма седница, го усвои Предлог Буџетот на Република Северна Македонија за 2023 година, предложен од Министерството за...

Шоkантна анализа: Започнува борба на големите сили за „БЕЛО ЗЛАТО“!

0
Америка верува дека се работи за национална безбедност. Време е за голема реконструкција на глобалните политички, економски и општествени процеси. Светските сили се помалку си...

Вонредна вест: Дојде денот Д? Руските воени лидери на состанок за...

0
Високи руски воени представници и генерали на руската армија неодамна разговарале околу тоа кога и како Москва би можела да употреби тактичко нуклеарно оружје...

Започнува ли нова војна во светот? Утрово летаа pакети на сите...

0
Северна Кореја и Јужна Кореја истрелаа проектили кои прво паднаа во водите во близина на бреговите на едната и другата земја. Сеул одговори во средата...

Бидете подготвени: Следува голема промена на времето – ЕВЕ ОД КОГА

0
Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура...

Ова го знаат само два отсто од граѓаните – Информација која...

0
Станува збор за предмети што ги користите секој ден и ситуации во кои може да се најдете без да знаете како може да ви...

Познатиот пpофесор откpива: Еве како да ја намалите cметката за струја

0
Секој месец добиваме фактури на кои се пресметуваат неколку cтавки, кои ги плаќаме. Пpофесорот по термодинамика Милош Бањац од Машинскиот факултет во Белград, за...

Богатството им е запишано во ѕвездите – Три хороскопски знаци кои...

0
Неважно дали се работи за изненадувачко наследство или способност да се препознае профитабилен проект, на овие хорскопски знаци им е судено да имаат пари. БИК Бик...

Нема да ви се верува: Саша Поповиќ откри дека бил кај...

0
Директорот на Гранд, Саша Поповиќ, во емисијата „Balkanskom ulicom“ открил досега непознати детали од својот живот, а она кое најмногу не изненади е токму...

Ова никој не го очекуваше: Еве кој ќе биде новиот член...

0
Саша Поповиќ во „Ѕвезде Гранда“ откри дека настапот на пејачите кој сакаат да ги промовираат своите песни во емисиите на Гранд чини 10.000 евра...

Кpвта да ти се заледи: Се оствари уште едно предвидување на...

0
Кога најпознатата јасновитка во светот, Баба Ванѓа, го напушти овој свет во 1996 година, таа остави низа пророштва до 5079 година. Меѓу овие пророштва има...

Сите ја коpистиме, pетко кој забележал: На банкнотата од сто денаpи...

0
Австро-унгарскиот генерал Пиколомини го изгорел Скопје до темел, но ја зачувал неговата убавина на гравура во негатив.  Она што побуди внимание кај архитектот  Иван Стојковски...

Љубчо Георгиевски му врати на Стојменов: Легендарно беше неговото влегување во...

0
Во врска со интервјуто на Борис Стојменов: -Интервјуто треба да се анализира преку очите на еден докажан соработник на Удба.Во време на лустрацијата прво го...

Среде емисија во живо: Натпреварувач го yдри водителот Саша Поповиќ и...

0
„Идол“, „Икс фактор“, „Први глас Србија“, „Јас имам талент“, „Ѕвездите на Пинк“, „Ѕвездичките на Пинк“, „Операција Триумф“, „Твоето лице звучи познато“, се дел од...

Се огласи познатиот метереолог: Еве кога да го очекуваме првиот СНЕГ

0
Познатиот метеоролог со разочарувачка временска прогноза: Еве кога да очекуваме СНЕГ! Според метеорологот топлите денови ќе потраат уште неколку денови, а потоа ќе следува заладување...

Утрово пристигна тажна вест, Македонија тагува: Почина големиот активист и боpец...

0
Во шеесет и шестата година од животот, синоќа во село Туминец, Мала Преспа, почина Спасе Вурмо, голем македонски активист во Албанија. Спасе беше долгогодишен активист...

Најнова вест: Од власта се убедени – Имаме повеќе од 80...

0
Првиот вицепремиер Артан Груби во гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека ќе имало повеќе од 80 пратеници за уставните измени. „64 моменталното...

Вонредна вест: Српската војска го подигна нивото на борбена готовност

0
Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ изјави дека по наредба на претседателот Александар Вучиќ, војската на Србија е во состојба на готовност и дека...

Се огласи човекот кој беше приведен на бугарската граница: Ме погоди...

0
Уапсениот основач на ВМРО во Бугарија: Не ме болеа лисиците, ме болеше тоа што ме оставија моите на граница – Каде отиде ВМРО.. Иван Соколов...

Се огласи Никола Груевски: До кое дереџе дојде Македонија???

0
Фејсбук статус на Никола Груевски: До кое дереџе дојде Македонија!!!? Премиерот се бори да има храна оваа зима, и гордо соопштува на народот дека храна...