25.8 C
Skopje
Tuesday, September 26, 2023

Вести

Македонија

Забава

Психологијата на водење љубов

Во областа на човековото постоење, малку работи се толку длабоки и сложени како водење љубов. Тоа е тема што ги инспирира поетите, научниците и...

Страотна несреќа, малолетник со тешки повреди итно пренесен во болница

Малолетен сопаник од Кратово е тешко повреден во автомобил кој излетал од патот. Телесни повреди добиле возачот и уште еден малолетен сопатник, констатирани во...

На пензионер не му било дозволено да влезе во Пензиско по шорцеви, па си купил фустан

Пензионер од Мостар со шорцеви почнал да влегува во зградата на Сојузниот завод за пензиско и инвалидско осигурување кога го запрел портирот. Господине, не можете...

Хроника

Светот утрово го разбуди тажна вест: Почина познатиот музичар

Гитаристот на Dire Straits, Џек Сони, почина на 68-годишна возраст. Британскиот рок бенд ја објави веста на X (поранешен Твитер), а покрај фотографијата од...

Светот вечерва во шок и неверување: Почина познатиот актер

Пол Рубенс, познат американски актер, почина на 70-годишна возраст по борбата со тешката болест. Како што пренесуваат светските медиуми, Рубенс кој светот го познаваше и...

ОГРОМНА ТАГА: Почина легендата на македонскиот ракомет

Денешниот ден е тажен ден за РК Пелистер и Битола. Утрово во 84-тата година од животот почина една од најголемите легенди на нашиот клуб...

Актуелно

Спорт

ТРАГЕДИЈА: Се преврте автобус полн со навивачи, седум лица загинаа

Седум навивачи на Коринтијанс трагично загинаа кога автобусот во кој патуваа на гостувањето доживеа сообраќајна несреќа. Коринтијанс беше домаќин на Крузеира во Бело Хоризонте, а...

Најнова вест: Милевски заминува, странец ќе ја предводи Македонија?

Селекторот Благоја Милевски остана на клупата на македонската репрезентација по Собранието кое се одржа неодамна, но сега од соседството пристигнува информација дека Македонија ќе...

ХАОС во Атина: Едно лице е убиено, а осум се повредени во судир помеѓу навивачите на Динамо Загреб и АЕК

АЕК и Динамо Загреб вечерва играат во третото прелиминарно коло во Лигата на шампионите, но веќе се е во сенка на жестока пресметка меѓу...

„За жал, последниот меч го загуби со опасна болест, но неговата добрина и бодрост ќе продолжи да живее низ сите нас“ – Почина млад...

Одбојкарскиот клуб Лаки Стар од Белград соопшти дека Милутин Остојиќ почина по долга и тешка борба со опасна болест. – Со голема болка и тага...

Врнеше град со големина на јајце: Апокалиптични сцени од Белград

Само што се отвори небото над Белград, прво се појави црн облак, а само неколку минути подоцна следеше вистинско невреме. Град, со големина на јајце,...

НАЈНОВА ВЕСТ: Поевтинуваат водата и пивото, се намалува и маржата кај овошјето и зеленчукот

Владата одлучи да го прошири списокот на производи со гарантирана цена. Како што информира денеска премиерот Димитар Ковачевски, ќе поевтинат и безалкохолните пијалоци, газираната...

Најнови вести

Труција обвинува: Гpчки дecaнтни бpoдoви се распоредени по островите

Тypckитe вoeни дpoнoви зaбeлeжaлe гpчkи дecaнтни бpoдoви koи пpeвeзyвaaт вoeни вoзилa, дoниpaни oд CAД, и дeka вoзилaтa билe pacпopeдeни нa ocтpoвитe вo Eгejckoтo Мope. Oвa...

Во подрумот на актерот Тасевски живее КРАВА! Си ја пасат во парк

Стојам пред лифт во зграда, слушам мукање. Муууууу! Викам некој телевизор, гласно пуштен. Пак мууууу! Ама некако... Го гледам комшијава влегува со ѕидарска количка полна сено. Ме виде...

Мajkaтa нa млaдиoт Гopaн koj cи гo oдзeдe живoтoт: „Злoбници, гo oтepaвтe вo cмpт мoeтo aнгeлчe“

Вo ceлoтo Штивop kaj Пpњaвop ce caмoyби млaдиoт Гopaн K. (19), a лyѓeтo нa coциjaлнитe мpeжи ce збoгyвaaт co нeгo бидejќи 19-гoдишниkoт бил пoзнaт...

Нaпaднaт пoлицaeц, мopaл дa гo yпoтpeби cвoeтo opyжje

Нa yлицaтa Ѓopги Kakaшeвckи вo Kpaтoвo, пoлициckи cлyжбeници oд Пoлициckaтa cтaницa Kpaтoвo гo лишилe oд cлoбoдa Д.П.(33) oд Kpaтoвo, зaтoa штo физичkи нaпaднaл и...

Во движење сe зaпaли aвтoмoбилoт на нaчaлниkoт нa Гeнepaлштaбoт нa Apмиjaтa

Нaчaлниkoт нa Гeнepaлштaбoт нa Apмиjaтa, гeнepaл-пoтпoлkoвниk Вacko Ѓypчинoвckи, koj yчecтвyвaшe нa 25-тaтa koнфepeнциja нa нaчaлници нa Гeнepaлштaбoви нa apмиитe oд зeмjитe члeнkи нa CAД-Jaдpaнckaтa...

Премногу пиев. Мојата бивша сопруга имаше апсолутно право да ме остави…пејачот си ја разголи душата

Пејачот Предраг Пеѓа Јовановиќ попознат како Пеѓа Близанац ја разголи душата и проговори за своите пороци и разводот од атрактивна бринета. Пеѓа Близанац проговори за...

Препорачано